Οι ΗΠΑ για μία ακόμα ημέρα δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά έφτασαν με άνεση στην πέμπτη τους νίκη, κερδίζοντας 95-71 τους Ουκρανούς οι οποίοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ.
Το συγκρότημα του Μάικ Σιζέφσκι βρέθηκε στον ευκολότερο όμιλο του τουρνουά και όπως αναμενόταν έκανε υγιεινό περίπατο! Ωστόσο δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή του, ενώ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα αποχώρησε τραυματίας στη μέση ο Κάιρι Ίρβινγκ.
Οι Ουκρανοί αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο. Μάλιστα είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 19-13, ενώ το ημίχρονο έκλεισε 44-32 για τους Αμερικανούς.
Στο δεύτεορ ημίχρονο οι ΗΠΑ συνέχισαν να κυριαρχούν κι έφτασαν σε μία ακόμα νίκη με μεγάλη διαφορά, χωρίς πάντως να σκοράρουν για τρίτη φορά περισσότερους από εκατό πόντους.
Δεκάλεπτα: 19-13, 32-44, 54-69, 71-95
Ουκρανία (Μάικ Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ, Τζέτερ 13 (2), Μίσουλα 6 (1), Μίκαλιουκ 3 (1), Γκλαντίρ, Λίποβι 6, Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 7 (1), Κορνιένκο 4, Ζάιτσεφ 11 (2), Πούστοβι, Κραβτσόφ 15
ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Κάρι 14 (3), Τόμπσον 7 (1), Ρόουζ 4, Φαρίντ 10, Ντε Ρόζαν 5, Ίρβινγκ 11 (1), Πλάμλι 2, Κάζινς 11, Χάρντεν 17, Ντέιβις 12, Ντράμοντ

Πηγή: onsports.gr