Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα μονά παιχνίδια επιπέδου 5 ο πρεβεζάνος τενίστας Διονύσης Βουκελάτος, ο οποίος κέρδισε τον Julian Hall από το Κολοράντο με 2-0 στα σετ.
Ο Διονύσης σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ανησύχησε από τον αντίπαλό του, κερδίζοντας έτσι άνετα το πρώτο κρίσιμο αγώνα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Special Olympic που γίνεται στην Αμερική.
Ο πρεβαζάνος αθλητής την Παρασκευή έχει ρεπό, ενώ το Σάββατο 1 Αυγούστου περιμένει τον επόμενο αντίπαλο που θα είναι ένας εκ των Paul Ortiz από το Πουέρτο Ρίκο ή Thomas Heyl από την Χιλή.

Ο δεύτερος πρεβεζάνος αθλητής στην ίδια κατηγορία Χρήστος Πάκος, γνώρισε την ήττα από τον Βραζιλιάνο Bruno Pires με 2-0 στα σετ, αν και πάλεψε και στα δυο σετ μέχρι την τελευταία στιγμή.
Ο Χρήστος θα αγωνιστεί και αυτός το Σάββατο με αντίπαλο τον Ισραηλινό Nadav Sarfati.
Να ευχηθούμε και στους δύο πρεβεζάνους αθλητές του τένις καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο που έχουν…