Η ΑΕΚ του Γιούρι Ζντοβτς ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον Παναθηναϊκό και κοίταξε στα μάτια το ισχυρό σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Παρόλα αυτά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της, με αποτέλεσματα οι "πράσινοι" να περάσουν δια πυρός και σιδήρου για να φύγουν με το διπλό (64-67) από το ΟΑΚΑ , στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.
Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση ή ακόμα και να το κερδίσουν, αλλά ήταν άστοχοι στα τελευταία καθοριστικά τρίποντα. Μπορεί η Ένωση να ηττήθηκε, ωστόσο κέρδισε τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του κόσμου της που γέμισε το ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Φελντέιν με 15 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους.

Ο αγώνας:
Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-7 στο 4', αλλά η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (15-15) στο 9', ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 18-17, με τον Χέρστον να τραβάει το κουπί στην επίθεση.
Ο Κούπερ μοίραζε τις ασίστ με το τσουβάλι και οι "κιτρινόμαυροι" ξέφυγαν με 29-23 στο 15', αλλά η αντίδραση των "πράσινων" ήταν άμεση. Γκιστ και Καλάθης πήραν το όπλο τους και έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (33-31) στο 18', με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 37-37.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία τιτανομαχία ανάμεσα στον Λούκα Μαυροκεφαλίδη και τον νεαρό Γιώργο Παπαγιάννη, τον οποίο έριξε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς στο παρκέ, καθώς οι Ραντούλιτσα και Κούζμιτς ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Ο έμπειρος σέντερ της ΑΕΚ έκανε πάρτι στην επίθεση, σκοράροντας τα περισσότερα καλάθια της Ένωσης στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο νεαρός σέντερ του Παναθηναϊκού φρόντισε να δώσει "πληρωμένες" απαντήσεις στον Λουκά στην άλλη πλευρά του παρκέ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να προηγείται με 50-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαυροειδή, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-49 στο 32', αλλά με πέντε αναπάντητους πόντους από Καλάθη και Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός έφερε  το παιχνίδι στα ίσια 54-54 στο 33'. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 6 πόντους (66-60) στο 38', βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Με μία τρίποντη "βόμβα" από τον Σάκοτα, η ΑΕΚ πλησίασε στους τρεις πόντους (66-63), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στη νίκη, καθώς οι "κιτρινόμαυροι" ήταν άστοχοι στα τελευταία καθοριστικά σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 5 (1/8 τρίπ., 8 ασ., 5 λάθ.), Χέρστον 9 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17 (6/15 σουτ), Κατσίβελης, Σάκοτα 6 (1/5 τρίπ.), Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8 (2), Μαυροειδής 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4 (1), Φελντέιν 15 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 12 (2 τρίπ., 9 ασ.), Κούζμιτς 1, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8 (1), Διαμαντίδης 4, Παπαγιάννης 8.